Pages

26 Nisan 2010 Pazartesi

War of the Worlds - Dünyalar Savası


Filmin posteri için resme tiklayin

Tür : Gerilim - Aksiyon - Bilim Kurgu
Gösterim Tarihi : 1 Temmuz 2005
Yönetmen : Steven Spielberg
Senaryo :
David Koepp, Josh Friedman, H.G. Wells (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Janusz Kaminski
Müzik : John Williams
Kurgu : Kathleen Kennedy, Colin Wilson
Yapim : 2005 - ABD
Süre : 116 dk.
Dagitimci : UIP Film
Resmi Web Sitesi : www.waroftheworlds.com

Oyuncular

Tom Cruise (Ray Ferrier), Dakota Fanning (Rachel Ferrier), Miranda Otto (Mary Ann), Justin Chatwin (Robbie), Tim Robbins (Harlan Ogilvy), Rick Gonzalez (Vincent), Yul Vazquez (Julio), Lenny Venito (Manny the Mechanic), Ann Robinson (Büyük Anne), Cass Asher (Benjamin Russell), David Alan Basche (Tim)


DISK IIDISK IIIDISK IV


Ray Ferrier hayatı hiç de yolunda gitmeyen, düşük bir gelirle ailesini ayakta tutmaya çalışan, New Jersey'li sıradan bir adamdır. Günün birinde uzaylılar üç ayaklı dev savaş araçlarıyla dünyayı istilaya gelirler. Ray, başta kızı olmak üzere ailesini hayatta tutmak zorundadır.

Orson Welles tarafından radyo piyesi olarak da sunulan ve tüm Amerika'yı Marslılar'ın istilası gerekçesiyle paniğe sürükleyen H.G.Wells'in kült bilim kurgu romanı Dünyalar Savaşı, devasa bir bütçeyle beyazperdeye aktarıldı. 200 milyon dolara yaklaşan bütçesiyle dünyanın en pahalı yapımı olan filmin en büyük silahı, dahi yönetmen Spielberg.

Spielberg ile Tom Cruise'un Azınlık Raporu'ndan sonraki ilk buluşmaları olan film, yönetmen açısından da bir ilk! Spielberg, ilk kez bir filminde uzaylıları kötü yaratıklar olarak sunuyor. Yönetmenin en önemli filmlerinden olan E.T.'deki sevimli uzaylı olgusunu düşünürsek bunun iyice dikkate değer bir durum olduğunu belirtmek gerek.0 yorum:

Yorum Gönder

 
Powered by Blogger