Pages

26 Nisan 2010 Pazartesi

Slumdog Millionaire - Milyoner


Filmin posteri için resme tiklayin

Tür : Dram - Suc - Romantik
Gösterim Tarihi : 27 Subat 2009
Yönetmen : Loveleen Tandan, Danny Boyle
Senaryo :
Simon Beaufoy, Vikas Swarup (Roman)
Görüntü Yönetmeni : Anthony Dod Mantle
Müzik : A.R. Rahman
Kurgu : Chris Dickens
Yapim : 2008 - ABD
Süre : 120 dk.
Dagitimci : Chantier Films
Resmi Web Sitesi : slumdogmillionairemovie.co.uk

Oyuncular

Dev Patel (Jamal Malik), Anil Kapoor (Prem Kumar), Freida Pinto (Latika), Madhur Mittal (Salim), Janet De Vigne (Ada), Ankur Vikal (Maman), Saurabh Shukla (Usak Srinivas), Rajendranath Zutshi (Yönetmen), Sunil Kumar Agrawal (Mr. Chi)


DISK IIDISK IIIDISK IVDISK VDISK VI


Jamal Malik Mumbai'nin gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan 18 yaşında bir yetimdir. Hindistan'da katıldığı bir bilgi yarışmasında 20 milyon rupe kazanmasına sadece bir adım kalmıştır.

Şovun o gecelik bitmesinin ardından Jamal, eğitimsiz olan birinin bu kadar büyük başarıyı ancak hile yoluyla gösterebileceğinden şüphelenilip tutuklanır. Ama yarışmadaki her sorunun cevabıyla o gece Jamal'ın inanılması zor gerçek hikayesi ortaya çıkacaktır. Fakat sadece bir soru gizemini korur...

Slumdog Millionaire, renkli, masalsı ama aynı zamanda son derece gerçekçi bir film. Gerçek dünya ile renkli masallar arasındaki uçurum bu filmde yok. Sokaklarda adeta pisliğin içinde büyüyen, hayatı boyunca aynı kişiyi seven ve onu hayatının amacını yapan bir gencin, parayı, şöhreti ve diğer imkanları iterek "anlamlı" bir hayat yaşama çabasını anlatıyor.

Slumdog Millionaire, En İyi Film ödülünü alırken, yönetmen Danny Boyle’da En İyi Yönetmen ödülüne lâyık görüldü. Film ayrıca beş kategoride daha birincilik ödülü aldı.
0 yorum:

Yorum Gönder

 
Powered by Blogger