Pages

12 Haziran 2010 CumartesiTür : Bilim Kurgu / Savaş / Komedi
Yönetmen : Stanley Kubrick
Senaryo : Stanley Kubrick , Terry Southern , Peter George (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Gilbert Taylor
Müzik : Laurie Johnson
Yapım : 1964, İngiltere , 93 dk.

Oyuncular :Peter Sellers (Dr. Strangelove) , George C. Scott (General Buck Turgidson) , Sterling Hayden (General Jack D. Ripper) , Keenan Wynn (Albay Bat Guano) , Slim Pickens (Binbaşı T.J. 'King' Kong) , Peter Bull (Alexi de Sadesky) , James Earl Jones (Teğmen Lothar Zogg) , Jack Creley (Mr. Staines)

Konusu

Soğuk Savaş döneminde Ruslara saldırmak için bahane aramakta olan çılgın general Jack D. Ripper, Rusların "Amerikan halkının vücut sıvılarını kirlettiği" gerekçesiyle SSCB'ne sürpriz bir nükleer saldırı yapmaya karar verir. Nükleer silahlarla yüklü bir Amerikan uçağı Rus sınırına yakın bir bölgede Soğuk Savaş döneminin tipik devriye uçuşlarından birini yapmaktayken mürettebat Ripper'dan SSCB'ne saldırı emrini alır.

Bu esnada Amerikan Başkanı Pentagon'daki danışmanlarıyla bir toplantı yaparak durumu değerlendirir. Savaş yanlısı general Turgidson bu durumun Komünizmle hesaplaşmak için güzel bir fırsat olduğu görüşündedir.

Fakat Rus büyükelçisi DeSadesky Amerikan makamlarına Rus savunma teknolojisinin geldiği son noktanın ürünü olan "Doomsday Device"dan bahsettiğinde ve Başkan'ın danışmanlarından eski Nazi bilimadamı Dr. Strangelove buluşun varlığını onayladığında durum daha da tehlikeli bir hal alır; "Doomsday Device", SSCB'ne yapılacak herhangi bir nükleer saldırıda dünyadaki tüm canlıların yok olmasını sağlayacak bir karşı tehtid silahıdır...

Dr. Strangelove, Soğuk Savaş döneminin en gerilimli ve buhranlı döneminde, Küba krizinin hemen sonrasında, "Nükleer Çağ"ın başlangıcında Amerika ve SSCB arasındaki gerilime dair mizahi bir yaklaşım getirebilmesiyle Stanley Kubrick'in kariyerinin ve söz konusu dönemin en cesur yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

Alternatif 1Alternatif 2 Div-x

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Powered by Blogger